Necdet Uygurer Kimdir?

Kısa Özgeçmiş

Mesleki

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletmecilik Bölümü mezunudur. ( Lisans 1974, Şeref Derecesi ile, Yüksek Lisans 1976, Yüksek Şeref Derecesi ile pazarlama ve sistem teorileri  ana dallarında ) 

İlk iş deneyimi olarak 1972 yılında Cleveland, Ohio, ABD de satış stajı ve sonrasında satış asistanlığı yapmıştır.

1975 yılında yüksek lisans yaparken başladığı çalışma hayatı1987 yılında kendi şirketini kurana kadar profesyonel olarak devam etmiş ve en son Şişe Cam Holding, holding pazarlama müdür yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 

1987 Yılında yönetim danışmanlığı alanında serbest çalışmaya başlayarak, İsviçre ve İngiltere merkezli uluslararası ticaret gruplarının Türkiye temsilciliği, kurucu genel müdürlük ve yönetim kurulu üyeliklerini yapmıştır.

Bu görevi nedeniyle uluslararası borsalarda işlem yapma eğitim, sertifikaları ve deneyimi kazanmıştır.

1990-1994 arasında yoğun olarak dış ticaret şirketleri, borsa aracı kurumları ve döviz ticaret şirketlerine, 1994- 1996 arasında yurt dışında etkin Türk taahhüt şirketlerine, 1996-2002 arasında ise bir yanda ithalat, ve mağaza zinciri diğer yanda markalaşma amaçlı sanayi şirketlerine danışmanlık hizmetleri vermiştir..

2002- 2006 Döneminde hizmet verdiği şirketler küçük boyutta yabancı sermayeli kredi derecelendirme, ERP ve gerçek zamanlı müşteri araştırma şirketleri olmuştur. 2006 ile 2010 yılları arasında satış noktalarında elektronik satış ve pazarlama çözümleri sunan şirketlere satış, satış yönetimi, satın alma yönetimi ve yönetim danışmanlığı hizmetleri vermiştir.

2010 ile 2012 arasında yabancı sermayeli mühendislik ürünleri satış ve yabancı sermayeli tanıtım ajansları odaklı danışmanlık hizmetleri verdikten sonra 2013 ten bu yana çok ağırlıklı olarak, satış kota-prim sistemleri kurulması, satın alma ve satış bütçeleri kurgulama ve yönetimi, satış ve satın alma organizasyonları alanlarında hizmet vermektedir.

Bu kapsamda halen aktif satış grupları danışmanı, satış eğitmeni ve satış koçu olarak kurumsal satış sorumlulukları da taşımaktadır.

Aralarında önemli marka olmuş Amerikan ve İngiliz şirketlerinin bulunduğu pek çok firmada satış ve satın alma sertifikasyon ve yetkinlik eğitimleri almış, satış kadroları kurma sorumlulukları taşımıştır.

1987 yılından bu yana yüzden fazla kadar kuruluşa yönetim danışmanlığı hizmeti vermiş olup, proje monografisi şeklinde bir kitabı bulunmaktadır.

Akademik

UYGURER, 1998 ile 2008 yılları arasında  7 Tepe Üniversitesinde değişken zamanlı öğretim görevlisi olarak  İşletme Bölümünde, lisans ve yüksek düzeyinde aralarında “ pazarlama yönetimi “, “ satış yönetimi “, “ uluslar arası pazarlama “, uluslar arası pazarlama yönetimi “ bulunan ondan fazla farklı ders vermiştir.. Aynı zamanda Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünde, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde Retailing, Promotion Management ve Marketing Channels dersleri vermiş bulunmaktadır.

Profesyonel Eğitim

Geçmişte Galatasaray Üniversitesi iletişim yüksek lisans, Bilgi Üniversitesi işletme, Swiss Otel bünyesindeki London College of  Management, London College of Public Relations programlarında eğitmenlik yapmış olup, AHLA, American Hotel Lodging Association, EIPM European Institute of Purchasing Management sertifikalı eğitmenidir.

Necdet UYGURER Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezinin de eğitmen/danışmanları arasında bulunmuştur. Bu kapsamda Merkezin Yapı Kredi Emeklilik ile birlikte kurduğu “ Bireysel Emeklilik ve Sigorta Akademisinde “ Yapı Kredi Emeklilik satış kadrolarına satış, müzakere teknikleri ve marka eğitimlerini vermiştir. Merkezin  Metro, Real, Cash and Carry grubu ile kurduğu “ Metro Management Academy “ bünyesinde ise  mağaza yönetim kadrolarına, bireysel ve kurumsal satış için müzakere teknikleri ve satın alma projelendirme seminerleri vermiş ve uygulamalı mağaza projelerine de danışmanlık yapmıştır.

Müellifi olduğu 600 den fazla eğitim semineri bulunmaktadır.

Koçluk

Necdet UYGURER uzman düzeyinde, yaşam ve profesyonel koçluk diplomalarına sahip olan sertifikalı bir koçluk eğitmenidir ve aynı zamanda  usta uygulamacı ve sertifikalı eğitmen düzeylerinde NLP diplomalarına da sahip bulunmaktadır.

(  Certified Premium Advanced Master Trainer Coach dahil 9 farklı koçluk ve Certified Premium Advanced Master NLP Trainer dahil 7 farklı NLP diploması )

Koçlukta uzmanlaştığı alanlar yönetici, iş ve satış koçlukları ( executive coaching, business coaching, sales coaching ) olup, satış dahil bazı koçluk eğitim ve hizmetlerini İngilizce vermektedir.

Koçluk hizmeti verdiği yöneticiler 50 yaş grubunda satış üst yöneticileri ve 60 yaş grubunda yabancı sermayeli şirket genel müdürleridir 

Topluma Hizmet

İstanbul – Sarıyer Rotary kulübü kurucuları arasında olup, kulübün geçmiş dönem başkanlarındandır. İstanbul – Sarıyer Rotaract ve İstanbul – Tarabya Rotary Kulüpleri kurucusudur. İstanbul – Ulus, Rajkot – Rajkot Hindistan Rotary kulüplerinde onur üyeliklerinde bulunmuştur  ve Atlanta – Buckhead Rotary Kulübü onur üyesidir. Uluslararası Rotary Vakfı ( TRF ) uluslararası proje danışmanlığı ve proje denetmenliği görevleri nedeni ile Hindistan ve Rusya Uzak Doğusunda bulunmuş ve Rotary Vakfının müstesna proje yöneticilerinden oluşan “Cadre” grubunda hizmet vermiştir.  Vakfın Paul Harris Dostu, Benefactor ve Büyük Bağışçı sıfatlarını taşımaktadır. Topluma hizmet projeleri kapsamında, hastaneler ve eğitim projeleri için yurt içi ve dışında 20 Milyon ABD Dolarını aşkın fon yaratmış bulunmaktadır.

Diğer 

Türkiye nin en genç bakan danışmanları arasında bulunmaktadır ( 1978 )

KAPAT